مشاور تغذیه خوب

مشاور تغذیه خوب

مشاور تغذیه خوب باید قدرت آنالیز و تحلیل خوبی داشته باشد تا با توجه به شرایط بیمار مشاوره درست به بیماران  بدهد و علم تغذیه را برای مراجعه کنند گان به درستی توضیح دهد و او را برای رعایت برنامه تغذیه غذایی تشویق کند.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که متخصص تغذیه باید بروز باشد واطلاعات  بروز را در این زمینه داشته باشد تا بتواند بهترین برنامه را با توجه به اطلاعات روز برای بیمارخود تهیه کند.

مشاور تغذیه خوب کیست؟

مشاور تغذیه خوب کسی است که به علم‌ تغذیه‌ وارزش‌ مواد غذایی‌ دید اصولی دارد ، همچنین نحوه‌ تغذیه‌ مناسب‌ با نیاز بدن هر فرد از مهمترین فعالیت های مشاوررتغذیه است .

در حقیقت مشاور با بررسی میزان فعالیت ها و سیستم سوخت و سازی بدن شما ، و با توجه به قد و وزن شما به بررسی ارزش مواد غذایی، میزان ویتامین ها، املاح و سایر مواد مفید درون خوراکی ها پرداخته و آنها را برای شما دسته بندی می کند.

ودر نهایت با توجه به  اطلاعاتی که از وضیعت شما به دست آورده است یک رژیم غذایی مناسب و ایده ال برای شما در نظر خواهد گرفت .

همان گونه که می دانید مشاور تغذیه خوب به صورت کامل از علم تغذیه آگاه است و اطلاعات لازم و مشاوره های مهم را در ارتباط با غذا و سلامت جسمی و روحی به بیماران ارائه خواهد داد .

مشاوره تغذیه کسی است که رژیم غذایی درستی را برای اقشار مختلف سنی و گروه های مختلفی همچون کودکان، میانسالان، بیماران، مشاور تغذیه برای چاق شدن و لاغر ارائه می دهد و متناسب با وضعیت و نیاز آنها برنامه غذایی مناسب تهیه می کند.در واقع یک مشاور تغذیه مشخص می کند که یک فرد از چه نوع مواد غذایی و به چه میزان روزانه مصرف کند.

مشاور تغذیه خوب

 مشاور تغذیه خوب و تغذیه صحیح

باید گفت که تغذیه صحیح و اصولی این نیست که شما به طور غیر واقعی لاغر بمانید و یا غذاهای مورد علاقه خود را مصرف نکنید. بلکه تغذیه ای صحیح و درست است که انرژی زیادی به  بدن شما برساند و شما احساس سرزندگی وسالم بودن داشته باشید.درتغذیه صحیح  شما باید بدانید چه غذاهایی برای شما مفید است و چه مقداراز آن را باید مصرف کنیم.

مشاور تغذیه خوب در ابتدا غذاهایی که مغذی می باشند و غذاهایی که به خوردن آنها علاقه دارید را شناسایی می کند.سپس با توجه به وضیعت جسمی شما برنامه درستی را ارائه می دهد.

 

چرا به مشاور تغذیه مراجعه می کنیم؟

اگر شما با این مشکلات در بدن خود مواجه هستید بهتراست به یک مشاور تغذیه خوب مراجعه کنید.

 • هنگامی لبنیات  مصرف می کنید ومعده تان در هم می پیچد.
 • هنگامی که رژیم های لاغری را امتحان کرده اید و به نتیجه دلخواه تان نرسیده اید  و یا اینکه بعد از کاهش وزن دوباره اضافه وزن پیدا کرده اید.
 • اگر شما سوزش سر دل یا ریفلاکس معده دارید.
 • هنگامی که کلسترول خون شما بالا تشخیص داده شده است.
 • هنگامی که دچار پراشتهایی عصبی شده اید
 • کسانی که دچار بی‌اشتهایی عصبی هستید.

مشاور تغذیه  خوب چه کاری انجام می دهد

مشاور در ابتدا رژیم و عادات غذایی فعلی شما را مورد بررسی قرار می دهد، سپس به شما در رابطه با عادات صحیح تغذیه ای آموزش می دهد،و برنامه درست و کاملی برای شما در نظر می گیرد و همچنین مشاور تغذیه تاثیر برنامه غذایی  بیمار را پیگیری می کنند تا اطمینان حاصل کند که برنامه غذایی تجویز شده برای شما موثراست و در آخرگزارشی از نتایج درمان تهیه می کند تا بتواند روند درمان را ثبت کند.

مشاور خوب،همچنین تغذیه افرادی که بیماری یا شرایط خاص دارند را نیز بررسی می کند تا به آن ها برنامه غذایی مناسب برای شرایط ویژه ای آنها ارائه دهد و روند درمان را سرعت ببخشد به عنوان مثال بیماران دیابتی و بیمارانی که تحت معالجه شیمی درمانی قرار دارند از این گونه افراد هستند.

چه بیمارانی باید به مشاور تغذیه مراجعه کنند؟

این را بدانید که یک رژیم غذایی مناسب توسط مشاور تغذیه می تواند روند درمان بسیاری ازبیماری ها را تسریع بخشد .برخی از این بیمارهای که شما می توانید از یک مشاور تغذیه خوب کمک بگیرید عبارتند از:

 • بیماران کلیوی
 • بیماران قلبی و عروقی
 • بیماران دیابتی
 • بیماران گوارشی و کبدی
 • بیماران سرطانی

به طور کلی افراد با دلایل مختلفی می خواهند سبک تغذیه‌ ای خود را تغییردهند. برخی افراد می خواهند وزن خود را کم کنند  در حالی ‌که برخی دیگر می خواهند حجم عضلات خودرا افزایش دهند .

برخی به دلیل دیابت و برخی دیگربه دلیل  سطح کلسترول خون  به مشاور تغذیه خوب مراجعه می کنند و همچنبن برخی افراد تنها می خواهند عملکرد ورزشی خود را بهبود بخشند. این موارد در زمینه‌ی تغذیه ،همگی اهدافی ممکن و منطقی‌ هستند  که شما برای درمان هریک از این موارد باید به مشاور تغذیه خوب مراجعه کنید.

مراجعه به مشاورتغذیه خوب

شما با مراجعه به متخصص تغذیه خوب در تهران مواد غذایی مصرفی در وعده های مختلف غذایی خود را به طور فهرست وار برای وی  بیان می کنید .

مشاور تغذیه خوب سعی می کند یک برنامه دو هفته تا یک ماهه را برای شما گرداور کند و درجلسه بعدی مراجعه ازشما می خواهد که مشکلات احتمالی که بعد از رعایت این ژیم برای شما به وجود آمده را شرح دهد تا تغییرات لازم در رژیم ایجاد شود.

این رابدانید که نادیده گرفتن عادات غذایی فرد باعث می شود که رژیم غذایی به سرعت و نا امیدانه ترک شود. همچنین پرهیز یا محدود کردن گروهی از مواد غذایی در رژیم های غذایی که برای بیشتر افرد بسیار مشکل است با مراجعه به مشاور تغذیه جایگزینی مناسب برای آنها دریافت می کند.

البته امروزه افرادی که متخصص تغذیه ندارند در امر مشاوره تغدیه دخالت می کنند مانند مربیان باشگاهای ورزشی و بدنسازی و گروهی از پزشکان  که تخصص لازم رادر این زمینه ندارند و با هر ترفندی می خواهند وزن مراجعه کننده را کاهش دهند و آسیب جدی به سلامت افراد وارد کنند .

به همین دلیل سعی کنید درانتخاب مشاور  برای تغذیه دقت نمائید ومطمئن شوید این فرد مدارک مورد تایید وزارت بهداشت و نظام پزشکی رابرای دادن مشاوره تغذیه ای دارا می باشد.

هزینه مشاور تغذیه خوب چقدر می باشد؟

به طور کلی باید گفت که هزینه مشاور تغذیه با توجه به دستمزد متخصص تغذیه ، طول درمان وغیره تعیین می شود. این نکته را در نظر بگیرید که صرفا به خاطر هزینه کمتر به هر مشاوره تغذیه ای مراجعه نکنید.

 

اهداف مراجعه به مشاور تغذیه خوب

آن گروه از فارغ‌التحصیلانی که دفاتر مشاوره دارند، کار پیشگیری و ارتقای سلامت جامعه را انجام می‌دهند این افراد و می‌توانند به تمام گروه‌های سنی و جنسی از جمله خانم‌های باردار،‌ سالمندان ،کودکان  مشاوره و توصیه تغذیه‌ای برای داشتن الگوی غذایی سالم و بهره‌مندی از زندگی سلامت‌ بدهند.

یک مشاور خوب برای تغذیه از مقطع کارشناسی تا دکترا می‌توانند مشاوره‌های تغذیه‌ای لازم و مناسب را به مراجعان خود بدهند. از طرف دیگر، این افراد می‌توانند به بیماران مختلف مانند بیماران قلبی، دیابتی، گوارشی، افراد چاق یا لاغر و… که مشکلات تغذیه‌ای دارند هم مشاوره تغذیه‌ای بدهند تا کمبودهای احتمالی ریزمغذی‌ها در بدن این بیماران برای کنترل بهتر بیماری آنها جبران شود.

مشاور تغذیه خوب چگونه به مراجعه کنندگان کمک می کند؟

در اولین جلسه مشاوره ، مشاور سوالاتی در رابطه با  تغذیه فرد در حال حاضر و میزان فعالیت و تحرک بدنی تان و در کل سبک زندگی روزانه انها پرس وجو می کند به دست آوردن این اطلاعات می تواند به مشاور تغذیه خوب برای تنظیم برنامه مفیدتر کمک کند.

همچنین اگر لازم باشد مشاور تغذیه آزمایشات لازم را برای بیمار می نویسد تا در جلسه بعدی نتایج آزمابشات  بیماررا ببیند ،مشاورتغذیه خوب پس از دریافت این اطلاعات توصیه های غذایی را که فرد باید رعایت کند به شکل مکتوب در اختیار فرد قرار می دهد تا در طول روز آن را رعایت کند.

در جلسه بعدی ویزیت روند پیشرفت فرد توسط مشاور خوب مورد تحلیل قرار می گیرد و با توجه به نتیجه به دست آمده در انجام ادامه رژیم و بهبود آن تصمیم گیری می کند. هدف اصلی متخصص تغذیه خوب این است که بتواند دانش خود را در اختیار فرد قرار دهد تا فرد بتواند در انتخاب تغذیه خود بهترین تصمیم را داشته باشد.

 

مشاور تغذیه خوب برای سنین مختلف

بهترین مشاور برای اقشار مختلف سنی و گروه های مختلفی از مردم مانند کودکان، میانسالان، بیماران، افراد چاق و لاغر قابل انجام می باشد و متناسب با وضعیت و نیاز آنها برنامه غذایی تهیه  می کند. مشاور تغذیه برای شما تعیین می کند که از چه نوع مواد غذایی و به چه میزانی از مواد غذایی به طور  روزانه مصرف کنید.

 

 

توانایی‌های‌ لازم مشاور تغذیه خوب

همان‌طور که‌ یک‌ پرستار باید به‌ کار خدماتی‌ علاقه‌مند باشد،مشاور  تغذیه خوب  نیز باید روحیه‌ خدماتی‌ داشته‌ باشد و صبر و حوصله‌ لازم‌ را برای‌ صحبت‌ با بیمار و راهنمایی‌ او را دارا باشد.

البته این را بدانید که  فارغ‌التحصیلانی که می خواهند  دفتر مشاوره‌ غذایی‌ دایر نمایند، باید 3 سال‌ سابقه‌ کار در بیمارستان‌ را داشته باشند. همچنین‌ داوطلبان‌ علاقه‌مند به‌ این‌ رشته‌ نیاز است‌ در دروس‌ زیست‌شناسی‌ و شیمی‌ که‌ پایه‌ دروس‌ دانشگاهی‌ این‌ رشته‌ است‌ توانایی لازم را داشته باشند.

 

مهم ترین وظایف یک متخصص تغذیه خوب

 • یک مشاوره تغذیه خوب باید توضیحات جامع و کاملی را درباره تغذیه و نحوه رژیم درمانی به مراجعین ارائه دهد.
 • نیازهای مراجعین  خود را مشخص نموده و درباره آن ها با او صحبت کند.
 • یک برنامه غذایی خوب و متنوع برای بیماران خود تنظیم نماید.
 • میزان اثر بخشی و تاثیرات برنامه غذایی را در بیمار مشخص نماید.
 • با صحبت کردن با بیمار میزان انگیزه آن ها را افزایش دهد

خدمات مشاوره تغذیه و رژیم درمانی

 •  به پیشگیری و کنترل بیماری دیابت کمک می کند
 • ارائه برنامه غذایی برای دستیابی به وزن ایده ال
 • ارائه رژیم غذایی در بارداری و شیردهی
 • مشاوره و ارائه رژیم غذایی به کودکان و نوجوانان
 • مشاوره و ارائه برنامه غذایی برای کنترل بیماری ها ی مانندفشارخون، چربی خون و..

رژیم‌های غذایی ساده با هزینه مناسب

ویژگی خاص مشاوره تغذیه‌ در این است که و رژیم‌های ارایه دهد که ساده و قابل اجرا باشد. دستورات تغذیه‌ای که ارائه می دهد بر پایه اصول علمی و معتبر بروز در دنیا باشد .همچنین بعد از ارائه رژیم غذایی، پشتیبانی کامل و دایمی مشاوره‌ای را با شما خواهند داشت وبر حسب درخواست شما به شکل حضوری یا آنلاین در خدمت‌تان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 3 =