فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی منزل

فیزیوتراپی در منزل خدماتی است که به طور فزاینده ای مورد تقاضای بیمارانی است که به دلایل مختلف نمی توانند به مراکز درمانی مراجعه کنند.در اینجا توضیح می دهیم که فیزیوتراپی چیست و در چه مواردی توانبخشی خانگی بهترین گزینه است.

فیزیوتراپی یک تخصص پزشکی است که به پیشگیری و درمان درد و صدمات از طریق تمرینات درمانی و استفاده از عوامل فیزیکی مانند گرما، سرما، ماساژ و غیره اختصاص دارد.به عبارت دیگر، فیزیوتراپی به دنبال حفظ یا بازیابی تحرک و عملکرد بدن از طریق تکنیک های مختلف توانبخشی است.

همانطور که می بینید، تعریف کاملاً گسترده است و به همین دلیل است که در فیزیوتراپی تخصص های فرعی زیادی وجود دارد.

 

یک فیزیوتراپ ممکن است در موارد زیر متخصص باشد:

 •  ورزش.
 •  عصب شناسی.
 •  روماتولوژی.
 •  عمل جراحی ارتوپدی.
 •  بعد از عمل.
 • سالمندان.
 •  اطفال.
 •  حامله
 •  سیستم گردش خون/تنفسی.

فیزیوتراپی منزل

تکنیک های مورد استفاده توسط فیزیوتراپیست

همانطور که فیزیوتراپی دارای چندین تخصص فرعی است، ده ها ابزار درمانی نیز در اختیار دارد.یک فیزیوتراپیست دارای یک زرادخانه واقعی از تکنیک ها در مورد درمان بیماران خود است.

در اینجا به بررسی برخی می پردازیم. البته، استفاده از کدام یک در یک مورد خاص به بیمار، آسیب، سن آن و هدف درمان بستگی دارد.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی گروهی از تکنیک های ماساژ درمانی است که برای درمان بیماری ها و آسیب های خاص استفاده می شود.

در این حالت، فیزیوتراپ از دست ها برای اعمال فشار به بافت ها (پوست، ماهیچه ها و بافت همبند) بیمار استفاده می کند. این باعث افزایش گردش خون، آرامش، تحرک در مفاصل، از جمله مزایای دیگر می شود.

استفاده از عوامل فیزیکی

یک فیزیوتراپ علاوه بر دستان خود می تواند از تعدادی عوامل فیزیکی نیز استفاده کند.

یعنی بر حسب مورد می توانید از گرما (ترموتراپی) استفاده کنید. سرماخوردگی (کرایوتراپی)؛ میدان های مغناطیسی (مغناطیس درمانی)؛ جریان های الکتریکی (الکتروتراپی)؛ و غیره استفاده نماید که بر حسب شرایط بیمار استفاده از این تکنیک متفاوت است.

 

فیزیوتراپی تنفسی

فیزیوتراپی همچنین دارای تکنیک های خاصی برای درمان بیماری های تنفسی مانند ذات الریه است که افراد مسن را بسیار تحت تاثیر قرار می دهد.

ما به درمان‌های تنفسی اشاره می‌کنیم که عملکرد آنها حفظ و/یا بازگرداندن عملکرد مناسب سیستم تنفسی است.

برای انجام این کار فیزیوتراپیست حرفه ای از روش های مختلفی مانند آسپیراسیون، پرکاشن، ارتعاش و درناژ وضعیتی استفاده می کند.

اگر می‌خواهید درباره درمان تنفسی بیشتر بدانید، توصیه می‌کنیم مقاله ما را در این زمینه با کلیک کردن اینجا بخوانید .

 

سایر تکنیک های فیزیوتراپی

تا اینجا به درمان هایی اشاره کردیم که بیشتر با آنها آشنا هستیم.

با این حال، می‌توانیم یک کتاب کامل در این زمینه بنویسیم و درمان‌های دیگری مانند نوار، حرکت درمانی و روش‌های توانبخشی عصبی را در آن بگنجانیم که با توجه به تخصصی شدن مطالب از ذکر این موارد میگذریم.

 

مزایا (و معایب) فیزیوتراپی در خانه

کسانی که نیاز به توانبخشی فیزیکی دارند اغلب مشکلات حرکتی دارند. بنابراین، منطقی است که فیزیوتراپی در خانه یک خدمات بسیار انتخاب شده باشد.

بنابراین، اولین مزیت توانبخشی در خانه بارزترین است: راحتی عدم مراجعه به مرکز بهداشت ضروری است.در بسیاری از موارد، حتی می تواند به معنای تفاوت بین دریافت یا عدم درمان باشد.ثانیاً، درمان در خانه مؤثرتر است، زیرا بیمار درمان شخصی تر و در محیطی آشنا برای او دریافت می کند.

یکی دیگر از مزایای فیزیوتراپی در منزل این است که با کار در منزل بیمار می توان رویکردی کاربردی تر و تنظیم شده به فعالیت های روزمره زندگی ایجاد کرد.

یعنی بیمار را در همان مکانی که در واقع بیشتر وقت خود را می گذراند، درمان و آموزش دهید.البته، فیزیوتراپی در خانه می تواند معایبی نیز داشته باشد.

 

 • اول، ممکن است کمبود فضا در خانه برای درمان وجود داشته باشد. بسته به مورد، فیزیوتراپی ممکن است به سطح خاصی نیاز داشته باشد که روی آن حرکت کند.
 • همچنین تکنیک هایی وجود دارد که نمی توان آنها را در خانه به کار برد، به خصوص آنهایی که نیاز به حمل تجهیزات بزرگ و سنگین دارند.
 • در هر صورت، این وظیفه فیزیوتراپیست است که هر مورد خاص را تجزیه و تحلیل کند و تصمیم بگیرد که آیا توانبخشی در خانه یک گزینه است یا خیر.
 • همچنین نباید امکان درمان ترکیبی را رد کرد که در آن بخشی از درمان در مرکز بهداشت و بقیه در خانه انجام می شود.

 

چگونه متوجه می شوید که به فیزیوتراپی در منزل نیاز دارید؟

 • همانطور که می دانید، چه در ایران و چه در بسیاری از کشورهای دیگر جهان، امید به زندگی در حال افزایش است.
 • این بدان معناست که افراد مسن‌تر نسبت به گذشته و در نتیجه افراد وابسته‌تر، چه به این دلیل که محدودیت‌های حرکتی، آلزایمر یا سایر ناتوانی‌های مرتبط با سن دارند، بیشتر است.
 • برای این بیماران، فیزیوتراپی خانگی به ویژه ضروری است، زیرا این امر باعث صرفه جویی در تلاش آنها  و همچنین خانواده آنها ،برای سفر به یک مرکز بهداشتی می شود.
 • فیزیوتراپی در منزل برای پسران و دخترانی که در نهایت به والدین یا قیم خود نیز وابسته هستند توصیه می شود.
 • و در نهایت، بزرگسالان با برنامه های شلوغ که به سادگی وقت ندارند نیز می توانند از مزایای درمان خانگی بهره مند شوند.

 

بیایید با آن روبرو شویم: اگر در یک شهر بزرگ زندگی می کنید، احتمالاً رسیدن به مرکز بهداشت و بازگشت از آن نسبت به کل جلسه توانبخشی بیشتر طول می کشد.

 

فیزیوتراپی در منزل تهران

همانطور که می بینید، یک فیزیوتراپ در خانه علاوه بر انجام آن در آسایش خانه، درمان شخصی تری را ارائه می دهد.البته، بیمارانی هستند که به تجهیزات قابل حمل کمتری نیاز خواهند داشت و بنابراین نمی توانند تمام توانبخشی خود را در خانه انجام دهند.با این حال، این بدان معنا نیست که شما می توانید حداقل بخشی از درمان خود را در خانه انجام دهید و بسیاری از بیماران دیگر می توانند آن را 100٪ انجام دهند.

اگر در تهران و اطراف آن زندگی می کنید، ما یک تیم فیزیوتراپیست در خانه داریم.

بخش ما در درمان تنفسی، فیزیوتراپی و درمان پس از عمل تخصص دارد. ما همه چیز لازم برای ارائه مراقبت های مشابه بیمارستان را داریم، اما در خانه با تجهیزاتی بسیار کامل.علاوه بر این، ما با تمام بیمه های داخلی کار می کنیم.

اگر می خواهید در مورد پرونده خود یا یکی از عزیزان با ما مشورت کنید، دریغ نکنید با ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − 3 =