نادیا زکالوند: حمام یا سونای بخار که در آن رطوبت هوا بسیار بالاست و دمایی معادل ۳۷ تا ۴۳درجه دارد، فواید متعددی برای بدن دارد. از این فواید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. بهبود گردش خون

بررسی‌ها نشان داده حمام بخار موجب باز شدن مویرگ‌ها می‌شود که درنتیجه آن، اکسیژن‌رسانی به سراسر بدن بهتر صورت می‌گیرد. درضمن گردش خون بهتر، از فشار خون کاسته و قلب را سالم‌تر نگه می‌دارد و در عین‌حال سرعت ترمیم بافت‌های جراحت‌دیده پوستی را افزایش می‌دهد.

۲. بهبود وضعیت پوست

گرما و تعریق در فضای پر از بخار و مرطوب، منافذ بسته پوست را باز کرده و تمام آلودگی‌ها و پوست‌های مرده را از روی پوست پاک می‌کند. این عملکرد موجب بهبود آکنه افراد مبتلا به این جوش‌های آزاردهنده می‌شود.

۳. درمان دردهای عضلانی ناشی از ورزش

استفاده از بخار گرم بلافاصله پس از تمرین‌های سخت ورزشی، به‌دلیل آرام کردن پایانه‌های عصب‌ها و تسکین عضلات،‌ دردهای ناشی از ورزش را بهبود می‌بخشد.

۴. بهبود سفتی مفاصل

بخار آب، از سفتی مفاصل کاسته و انعطاف‌پذیری آنها را افزایش می‌دهد و در عین‌حال از درد مفاصل می‌کاهد.

۵. کاهش استرس

دمای موجود در اتاق بخار موجب ترشح بیشتر هورمون اندورفین می‌شود. این هورمون با نام هورمون حال خوب هم شناخته می‌شود، زیرا می‌تواند از استرس فرد بکاهد. درضمن آرامش موجود در حمام بخار، از مقدار هورمون کورتیزول که هورمون استرس است، کاسته و فرد احساس آرامش می‌کند.

۶. رفع گرفتگی سینوس‌ و ریه‌ها

گرمای بخار، موجب باز شدن غشاهای مخاطی تمام بدن شده و درنتیجه تنفس عمیق و راحت‌تر انجام می‌شود. همچنین بخار انسداد موجود در سینوس‌ها و ریه‌ها را رفع می‌کند و تنفس بهتر صورت می‌گیرد.

۷. سوزاندن کالری بیشتر

حمام بخار، نرخ ضربان قلب و همچنین تعریق را افزایش می‌دهد و بدن را در مسیر کاهش وزن قرار می‌دهد. البته کاهش وزن ناشی از تعریق، به‌دلیل کم شدن آب بدن است که باید با مصرف آب، آن را جبران کرد. با اینحال،‌ حمام بخار در کنار رژیم غذایی و برنامه ورزشی موجب کاهش وزن می‌شود.

منبع:

medicalnewstoday

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید