به گزارش خبرآنلاین، شامپو ضد شوره ممکن است به مقابله با برخی از انواع ریزش مو نیز کمک کند.

ایسنا نوشت: برخی از متخصصان پوست استفاده بدون مجوز از شامپوهای ضد شوره خاص را برای کمک به جلوگیری از ریزش مو معرفی می‌کنند، اما در حالی که این شامپوها ممکن است به ارتقای سلامت مو کمک کنند، آنها به‌عنوان درمان‌کننده در نظر گرفته نمی‌شوند.

برخی از متخصصان پوست می‌گویند: برخی از شامپوهای ضد شوره بدون نسخه پزشک و با نسخه، حاوی کتوکونازول هستند، ماده‌ای که ممکن است به انواع خاصی از ریزش مو کمک کند، از جمله مواردی که ناشی از التهاب مزمن و حساسیت به هورمون‌ها است.

آرش مستقیمی، نایب رئیس کارآزمایی‌های بالینی و نوآوری بخش پوست در بیمارستان زنان بریگهام آمریکا در این باره می‌گوید: موی سالم با یک پوست سر سالم شروع می‌شود و هر چیزی که التهاب را کاهش دهد یا سلامت و تندرستی پوست سر شما را بهبود بخشد، تضمین می‌کند که موهای شما ایده‌آل می‌شود.

کتوکونازول

کتوکونازول، داروی ضد قارچی است که برای درمان درماتیت سبورئیک، بیماری التهابی که باعث قرمزی، خارش و پوسته پوسته شدن پوست می‌شود، تایید شده است. به گفته برخی از متخصصان پوست، در موارد نادر و شدید، خاراندن و التهاب ممکن است بر رشد مو تأثیر بگذارد. این بیماری در میان سایر عوامل، با رشد بیش از حد یک قارچ مخمر مانند به‌نام مالاسزیا همراه است که می‌تواند با کتوکونازول کنترل شود.

اوما ان اگبایی، دانشیار بالینی پوست و مدیر پوست‌شناسی چند فرهنگی و اختلالات ریزش مو در دانشگاه کالیفرنیا در دانشکده پزشکی دیویس اظهار کرد: در حالی که شامپوهای حاوی کتوکونازول ممکن است در درمان درماتیت سبورئیک و ایجاد محیطی مطلوب برای رشد موهای سالم بسیار موثر باشد، اما ریزش مو را برای همه کاهش نخواهد داد.

همچنین تحقیقات محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد کتوکونازول ممکن است در درمان آلوپسی آندروژنتیک، رایج‌ترین شکل ریزش مو، ازجمله طاسی با الگوی مردانه و زنانه، مؤثر باشد. این نوع ریزش مو تا حدی به هورمون‌هایی به‌نام آندروژن مربوط می‌شود. سطوح بالا یا افزایش حساسیت به آندروژن دی‌هیدروتستوسترون می‌تواند فولیکول‌های مو را کوچک کند و باعث نازک شدن موها شود و همچنین چرخه رشد مو را کوتاه کند و منجر به ریزش مو شود. مهار دی‌هیدروتستوسترون ممکن است به الگوی طاسی کمک کند.

یک بررسی سیستماتیک در سال ۲۰۱۹ از مطالعات حیوانی و انسانی گزارش کرد که در انسان، قطر ساقه مو پس از استفاده از کتوکونازول موضعی افزایش یافته است.

محققان خاطرنشان کردند در حالی که درمان با کتوکونازول موضعی امیدوارکننده به‌نظر می‌رسد، کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده مورد نیاز است. در حالی که سایر مطالعات نیز نتایج مثبتی را نشان داده‌اند، بیشتر به قدرت نسخه‌ای کتوکونازول ۲ درصد در مقایسه با یک درصد موجود در برخی از شامپوهای ضد شوره بدون نسخه اغلب در ترکیب با درمان‌های به‌خوبی مطالعه شده توجه داشتند.

آدام فریدمن، استاد و رئیس بخش پوست در دانشکده پزشکی و علوم بهداشت جورج واشنگتن توضیح داد: استفاده از شامپو حاوی کتوکونازول به‌عنوان بخشی از رویه گسترده ریزش مو که توسط متخصص پوست تجویز می‌شود، ممکن است مفید باشد. اما به‌عنوان درمان انفرادی، این یک خیال واهی است.

برای افرادی که با ریزش مو دست و پنجه نرم می‌کنند و می‌خواهند آن را امتحان کنند، برخی از متخصصان پوست توصیه می‌کنند کف حاصل از شامپوی حاوی کتوکونازول را به آرامی با نوک انگشتان روی پوست سر مرطوب بمالید، سپس بگذارید چند دقیقه قبل از آبکشی روی سر بماند. هر شستشو را به‌طور معمول یک تا سه بار در هفته تکرار کنید.

برخی از متخصصان پوست هشدار دادند که برای بعضی از افراد، به ویژه افرادی که موهای خشک یا بسیار مجعد دارند، شامپوهای حاوی کتوکونازول ممکن است باعث افزایش خشکی و شکنندگی مو، به‌ویژه در صورت استفاده بیش از حد، شوند. فریدمن تاکید کرد که این ممکن است به شکنندگی و ریزش مو کمک کند. کسانی که عوارض جانبی مانند افزایش خشکی یا خارش را تجربه می‌کنند باید با متخصص پوست مشورت کنند.

موارد دیگری که باید بدانید

از ماساژورهای پوست سر گرفته تا رولرهای میکرونیدلینگ و ماسک‌ها، روغن‌ها و سرم‌های مو، تعدادی دیگر از درمان‌های خانگی ریزش مو در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد.

در این میان، به‌نظر می‌رسد اسانس‌های روغنی جایگزین محبوبی برای داروهای تجویزی در رسانه‌های اجتماعی باشند.

برخی از متخصصان پوست گفتند که روغن رزماری که اثرات ضد التهابی و ضد میکروبی دارد، پتانسیل بهبود گردش خون و تحریک رشد مو را دارد.

نتایج تحقیق در سال ۲۰۱۵ نشان داد که محلول موضعی روغن رزماری به اندازه محلول محرک رشد موی ماینوکسیدیل ۲ درصد در درمان آلوپسی آندروژنتیک در مردان موثر است. با این حال، فریدمن خاطرنشان کرد که ماینوکسیدیل ۲ درصد دوز پایینی است و مطالعات از نظر خلوص، قدرت و مخلوط‌های حاوی روغن رزماری متفاوت است و نتیجه‌گیری در مورد اثربخشی این روغن را دشوار می‌کند.

الیزابت بهار هوشمند، متخصص پوست مستقر در دالاس، ابراز کرد: روغن دانه کدو تنبل در موش‌ها نشان داده است که فعالیت بازدارنده‌ای در برابر ۵-آلفا ردوکتاز دارد، آنزیمی که تستوسترون را به دی‌هیدروتستوسترون تبدیل می‌کند.

نتایج تحقیقی نشان داد که مردان مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک با مصرف کپسول های روغن تخم کدو، رشد مو را افزایش دادند. تحقیق دیگری که روغن دانه کدو تنبل را با کف ماینوکسیدیل ۵ درصد برای درمان ریزش موی زنانه مقایسه کرد، نشان داد که رشد مجدد موها پس از درمان به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

آگبای گفت: اسانس‌های روغنی دیگر مانند نعناع و اسطوخودوس نیز ممکن است از سلامت مو حمایت کنند، اما آزمایش‌های بالینی تصادفی‌سازی شده برای اثبات اثربخشی این درمان‌ها برای ریزش مو لازم است.

وی افزود: من از این که هیچ بیمار مبتلا به ریزش مو به‌طور قابل توجهی از این درمان‌ها بهره‌مند شده باشد، اطلاعی ندارم. این بدان معنا نیست که آنها هیچ منفعتی ندارند. ما فقط مطالعات کافی برای اثبات اثربخشی آنها نداریم.

نتیجه نهایی

شامپوهای ضد شوره حاوی کتوکونازول ممکن است به انواع خاصی از ریزش مو کمک کنند، به‌ویژه هنگامی که در ترکیب با داروهای تجویزی برای درمان این بیماری‌ها استفاده می‌شوند، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

۴۷۲۳۶

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید